Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... curatela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

curatela

Am o fiica de 28 ani incadrata in gradul grav de handicap . Sotia mea este asistentul personal care o ingrijeste . Fiica mea este membru intr-o fundatie nonprofit care vrea sa-i doneze un autoturism . Notarul a solicitat Primariei o curatela pentru sotia mea . Primaria ezita sa elibereze curatela .
Intrebarea mea este : Exista vre-o lege sau HG care interzice unei persoane cu handicap sa primeasca sau sa detina bunuri ,( dealtfel ca orisice cetatean al acestei tari ) ??? As aprecia mult sa stiu temeiul legal pentru care Primaria ar putea refuza curatela in acest caz .
Va multumesc anticipat .
eu zic sa faceti act in instanta de punere sub interdictie si apoi tutorele -(dvs,sotia sau altcineva )va putea sa dispuna pt si iin numele fiicei dvs pt a-i proteja interesele,contactati un avocat sa va ajute
Daca fiica dvs., care are un handicap grav de natura psihica, exista reglementari cu privire la punerea sub interdictie prevazute atat in Codul familiei cat si in Decretul nr.31/1954 in vigoare! Sotia dvs. avand si calitatea de asistent personal conform certificatului de incadrare in grad de handicap poate obtine curatela si pe baza acestui act.
Nu confundati calitatea de asistent personal cu cea de curator. Curatela se instituie doar pentru persoanele care, desi au discernamant, din cauza unor dizabilitati de natura fizica sau altele asemenea, nu-si pot indeplini anumite obligatii sau exercita anumite drepturi. Altfel spus, curatela se instituie pentru minorii care, din diverse motive, nu pot fi reprezentanti de parinti, pentru disparuti sau pentru persoanele care, din cauza batranetii sau a unei suferinte fizice, desi nu au discernamantul afectat, au nevoie de cineva care sa-i reprezinte la incheierea anumitor acte juridice...
Curatela nu se poate institui pentru o persoana incadrata in gradul I de handicap decat daca prezentati, la serviciu de autoritate tutelara dinc adrul primariei, o adeverinta de la medicul specialist, din care sa rezulte ca fiica dvs. are discernamant.
In caz contrar, trebuie demarata procedura punerii sub interdictie, cu numirea unui tutore care o va putea reprezenta la incheierea actelor juridice si ii va administra patrimoniu, dand o dare de seama anuala serviciului specializat al primariei.
Iata cazurile prevazute de art. 152 din Codul Familiei, in care se poate institui curatela:
a) daca, din cauza batranetii, a bolii sau a unei infirmitati fizice, o persoana, desi capabila, nu poate, personal sa-si administreze bunurile sau sa-si apere interesele in conditii multumitoare si, din motive temeinice, nu-si poate numi un reprezentant;
b) daca din cauza bolii sau din alte motive, o persoana, desi capabila, nu poate, nici personal, nici prin reprezentanti, sa ia masurile necesare in cazuri a caror rezolvare nu sufera amanare;
c) daca, din cauza bolii sau din alte motive, parintele sau tutorele este impiedicat sa indeplineasca un anumit act in numele persoanei ce reprezinta sau ale carei acte le incuviinteaza;
d) daca o persoana, fiind obligata sa lipseasca vreme indelungata de la domiciliu, nu a lasat un mandatar general;
e) daca o persoana a disparut fara a se avea stiri despre ea si nu a lasat un mandatar general.
Nu inteleg de ce unii s-au grabit sa puna semnul egalitati intre handicap si lipsa de discernamant !?! :-/

A zis cineva despre ce fel de handicap este vorba!?
Ia priviti aici cum se poate pilota un avion de catre o fata nascuta ...fara brate.

[ link extern ]

Dati-ne mai multe detalii ca sa intelegem si noi de ce ezita primaria. (sau altfel spus... care-i dus cu capu': notaru' sau primaru').
romascanu, moderator